Arazi etkisi

Arazi etkisi
Orman yangını davranışı üzerindeki üçüncü büyük etki, toprağın veya arazinin yeri. Yakıt ve hava koşullarından farklı olarak, arazi çok az değişse bile, orman yangınlarının ilerlemesine yardımcı olabilir veya önleyebilir. Arazideki orman yangınları ile ilişkili en önemli faktör eğimdir. Yangın hızla yokuş yukarı çıkabilir. Eğim ne kadar dik olursa, yangın o kadar hızlı gider. Ateş genellikle rüzgarın yokuş yukarı esen yönünde hareket eder. Rüzgar ayrıca yokuş yukarı çıkan yangınlar için de hazırlanabilir. Rüzgar yönüne bağlıdır.
Yangının neden olduğu hasara ek olarak, yangından sonra birkaç ay boyunca hissedilemeyen afetler olabilir. Bir yangın, bir tepe veya dağdaki tüm bitki örtüsünü yok ederse, topraktaki organik madde zayıflayarak suyun toprağa nüfuz etmesini önler. Ortaya çıkan sorun, döküntülerin akabileceği çok tehlikeli bir erozyon. Temmuz 1994’te orman yangınlarından bu yana, Colorado’daki Glenwood Springs yakınlarındaki Fırtına Kralı Dağının dik yamaçlarında yaklaşık 2.000 dönümlük orman ve çalılar yanıyor. İki ay süren yangının ardından şiddetli yağmur, 3.000 mil (4.828032 km) uzunluğundaki 70 karayoluna çamur, kaya ve diğer kalıntıları dökerek 30 aracı yutarak Colorado Nehri’ne sürükledi.
Birçok orman yangını aslında orman yangınları için tahrip edici olarak kabul edilir, ancak bunlar gerçekten yararlıdır. Bazı yangınlar, ağaçların altındaki ormanda çalıları yakabilir ve çalılar uzun süre yığıldığında oluşabilecek daha büyük yangınları önler. Orman yangınları, hastalığın yayılmasını azaltarak, toprak yakan bitkilerde besin maddeleri bırakarak ve bitki büyümesini teşvik ederek de yararlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir