Hava Durumu Tahmininde Kullanılan Veriler Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, alelumum hava bilgisi istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar güçı ve cihetü, gönen nicelikı, hava yuvarı basıncı, evetğış nicelikı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek muhtevain kullanılır.

Hava durumu ölçümleri alelumum manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle kuruluşlır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, alelumum radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre alev, gönen ve rüzgar güçı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve muayyen aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler elan az maliyetli ve elan sıkıdır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini esenlayarak, hava tahminleri ve ülke değişlemikliği çkırmızıışmaları üzere birfena alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, tabii afet uyarıları ve başka meteorolojik bilgilerin esenlanmasına yardımcı olur.

Meteoroloji, hava ve ülke olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere konularla ilgilenen bir fen dalıdır. Bu alanda etkinlik gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birfena ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal savunma bakanlıkları yahut çaşama bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, uydu verilerine ve başka kaynaklara muvasala esenlayarak, hava tahminleri, ülke modelleri ve başka meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel kuruluşu tarafından tanılamanmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü etmek, hava durumu ve ülke verilerinin standartlaştırılmasını hazırlamak ve ülke değişlemikliği ile alakalı araştırmaları özendirme etmek üzere görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın