Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Başkanıydı. Anası İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Bey’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Sargıdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nispetle pediatri uzmanı evet. Ihtisas sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle bile Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 seneına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Tutarlı Maşrık Yöntem Üniversitesi Mütevelli Heyet Kellekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları ciğerin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak fariza aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Kellekanlığı döneminde yüceöğretimde okullaşma tahminında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher çıbanladı. Ilmî yayınlarda da resmî artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Cihan Mizaç Örgütü’nün bünyeunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Mizaç Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun çıbankanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç periyot, Dümen Kuruluna da iki periyot riyaset yaratıcı Doğramacı 1968 yılında çıbankanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu çıbankanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce çıbankanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirimlik bilimleri düzında çok skorda ilmî makalesi, betik departmanü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok sağlıklı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Türe ve Latifçegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birsonsuz devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en yüce nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve pek çok ulusal gurur Doğramacı’ya en kalburüstü ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Balaban Ulus Meclisi kendisine Mevki Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 bülten meslekı çocuklara, körpelere ve tüm insanlığa iş aşkıyla geritir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın pek çok ülkesine verdiği iş ve sunmuş olduğu yardımlarla dirimlik, terbiye ve ilim ciğerin yarattığı kurumlarla daim yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın