logo tasarım

logo ilanları

Logo nedir? Lafız fehvaı olarak mahiyet katlığı dilimizde amblem olan, bir teamülin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, fehvaını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasar çizimı anlamsal olarak teamülletmenin veya organizasyonun direk olarak yaptığı teamüli sembolize edebileceği kabil, markanın kendi fehvaı ile bile sembolleştirilebilir, hatta bazı çalışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı yürekerik ve anlamlara iye olur.

Sorusu sorulduğunda söz fehvaının haricinde, birbir hayli logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasar çizim esnasında tasar çizimı meydana getirecek olan özlük veya kuruma neyin ve elbette aktarıldığı enikonu önemlidir. Diğer taraftan logo tasar çizim çalışmasını meydana getirecek özlük veya kurumun sizi elbette anladığı ve logo çalışmanızı elbette bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çalışma sizin, teamülletmenizin ve bundan ahir çalışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasar çizim çalışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğteamültirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka yürekin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çalışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype takkadak çok iş düzlükı ile faaliyette bulunan şirketler yürekin daha çok yeğleme edilebilir. Vahit bir sektörde etkinlik gösteren teamülletmelerin çoğunlukla logoları bölümü temsil paha. Ancak takkadak bir araba bölüm ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda belirtmek imkansızdır.

Logo ne teamüle yarar?
İşletmeler yürekin logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her elbette markası olmayan bir pres olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz zaman aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile birlikte gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, beli aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Kadim halini düşünmeye çalışın. Markaların logoları olmadan bihakkın marka olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple teamülletmenize kurumsal bir niyet hazırlayarak yolunuza kip adımlarla devam edebilmek namına “logo tasar çizim” çalışması ile başlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) anlatım paha. Ticari markaların, kurumların ve hatta gâh kişilerin bir görünüşte teşhisnmasını sağlayan teamülaretlerdir. Tipik bir logo firmaların fark edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan renk, font, şekil ve görsellerdir.

Sadece, basit anlaşılır, biçimırlanması basit, muhtemel olduğunca az adetda renkten oluşorospuıdır. Her çhemayar baskı ve bölüm tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok önemsiz ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok balaban ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Farklı firma ya da ürünlere ilişik logolar ile karışıklığa münasebet vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya balaban zarar verir.

Logo düşüncemcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e gereğince logoyu üreten düşüncemcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapıun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin yürekğine akla yatkın olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini elbette teşhismladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasar çizim aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cihetısaf lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman da akılda kalıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişik ürün ya da firma yürekin logo tasarlanacağı zaman o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için vukuf sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı fehva hizmetında bu vukuf çok önemlidir.

logo ilanları

Bir cevap yazın