Orman yangınlarında havanın rolü

Orman yangınlarında havanın rolü
Hava yangının doğuşu, büyümesi ve yok olmasında önemli bir rol oynar. Kuraklık yangın için çok elverişli koşullara yol açar ve rüzgar yangının ilerlemesine yardımcı olur. Hava yangınları daha hızlı hareket ettirebilir, daha fazla araziyi yutabilir ve yangınla mücadele görevlerini daha karmaşık hale getirebilir. Orman yangını üzerinde etkili olabilecek üç hava faktörü vardır.
* Sıcaklık
* Rüzgar
* Nem
Sıcaklık: Daha önce belirtildiği gibi, sıcaklık bir ateşin alevini etkiler. Topraklama çubukları, ağaçlar ve çalılar güneş radyasyonu, ısıtma ve kurutma potansiyel yakıtlarından ısıyı emer. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa yakıt o kadar hızlı yanar ve daha hızlı yanar, yangın o kadar hızlı yayılır. Bu nedenle, sıcaklığın en yüksek olduğu öğleden sonra, orman yangını daha da kötüleşir.
Rüzgar: Rüzgar muhtemelen orman yangını davranışı üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Aynı zamanda en öngörülemeyen faktördür. Rüzgar yangına ilave oksijen sağlar, daha fazla potansiyel yakıt kurutur ve yangını daha hızlı atar. Büyük ve şiddetli bir yangın alev hortumu adı verilen rüzgara neden olabilir. Alev hortumu bir kasırga gibidir ve ateşin sıcaklığı bir girdap oluşturur. Bu girdap yataydan dikeye eğildiğinde bir alev hortumu oluşur. Alev hortumlarının hatırı sayılır bir mesafeden alev ve yanan artıklar attığı bilinmektedir. Rüzgar ne kadar güçlü olursa, yangın o kadar hızlı yayılır. Yangın, ortam rüzgarından 10 kat daha hızlı rüzgarlar oluşturabilir ve közleri havaya fırlatarak ek yangına neden olabilir. Rüzgar ayrıca yangının yönünü değiştirebilir ve rüzgar ahşabın ateşlenmesine ve taç yangına neden olabilir.
Nem: Rüzgar yangının yayılmasına yardımcı olur, ancak nem yangını yapar. Nem ve yağış yangını yavaşlatabilir ve yoğunluğunu azaltabilir. Potansiyel yakıtın nemi yüksekse, ateşin ısısını emdiği için tutuşması zor olabilir. Yangın, nem düşük olduğunda, yani havada az miktarda su buharı olduğunda başlayacaktır. Nem ne kadar yüksek olursa yakıtın daha az kuruması ve tutuşması da o kadar az olur. Yağış, orman yangınlarının tutuşma olasılığını azaltabileceğinden, yangının önlenmesi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Hava neme doyurulduğunda, nemi yağmur şeklinde salar. Yağmur ve diğer yağmurlar yakıttaki nem miktarını artırarak potansiyel orman yangınlarının patlamasını önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir