Yangın söndürme

Yangın söndürme
Her yıl binlerce itfaiyeci vahşi alevlerle savaşmak için hayatlarını tehlikeye atıyor. Ateş, yakıt, oksijen ve ısı olduğu sürece yanabilen güçlü bir doğal kuvvettir. İtfaiyecinin görevi, daha fazla hasarı önlemek için üçünü de değil, üçgeni de çıkarmaktır.
Elit yer tabanlı itfaiyecilerin bazıları, ateşin etrafında önlemek için ateş çemberi yapar. Bazı itfaiyeciler uçaktan yangın bölgesine kaçar ve uzak bölgelerde küçük alevlere ulaşır. Görevleri, büyük yangınlara dönüşmeden önce küçük yangınları bastırmaktır. İniş yaptıkları zaman, diğer itfaiyecilerle aynı yangın söndürme becerilerini kullanırlar. Yangın şeritleri inşa etmeye ve yangınları su ve alev geciktiricilerle ıslatmaya ek olarak, yer ekipleri kontrollü yangınları ters yönde başlatabilir. Yangına maruz kalan zemine doğru başlayan ve ilerleyen bu yangınların amacı, devam eden yangın yolunda mümkün olduğunca çok yakıt yakmaktır.
İtfaiyeci destek ekibi yerde savaşırken havada çok fazla destek var. Hava tankerleri yangında binlerce galon su ve alev geciktiriciler (fosfat gübreleri olan kimyasal geciktiriciler) bırakır. Helikopterler de yangını yukarıdan engellemenin bir yolu olarak kullanılır. Yüzlerce galon su alabilen bir kova ile bu uçak ateşin üzerinden uçar ve bir su bombası atar. Helikopterler ayrıca itfaiyecileri itfaiyeye getirmek ve geri getirmek için de yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir